podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Bośnia i Hercegowina - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Bośnia i Hercegowina - wiza, ambasady, przepisy

Sarajewo     
bosnia.i.hercegowina
Bośnia i Hercegowina - podróże do Bośni i HercegowinyBośnia i Hercegowina - mapa krajuBośnia i Hercegowina - spis artykułów i galeriiBośnia i Hercegowina - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeBośnia i Hercegowina - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaBośnia i Hercegowina - szczepienia, zdrowie, poradyBośnia i Hercegowina - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROBośnia i Hercegowina - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOBośnia i Hercegowina - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nie przekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 50 EUR na każdy dzień pobytu. Od 21 grudnia 2007 r. obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych. Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się także z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.
Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane. Podczas podróży samochodem zalecana jest ostrożność – miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Natomiast policja rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości. Drogi są na ogół dobrej jakości. W tunelach nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi. Sieć stacji benzynowych, zwłaszcza nowych, nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów np. Energopetrol, INA, OMV. Przy głównych drogach istnieją zajazdy, motele, restauracje i bary, obok których usytuowane są parkingi.
Podróżowanie po kraju
Podróżowanie jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania powyższych zaleceń. Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów. Nie należy parkować przez dłuższy czas samochodów w miejscach ogólnie dostępnych. Kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych.
Przepisy celne
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.
Przydatne informacje
• Wymiany walut dokonuje się wyłącznie w bankach. Z banków działających w Polsce swoje oddziały w BiH mają np. Reiffeisen Bank i Unicredit. Ze względu na stały kurs zaleca się przywóz euro.

• Akceptowane są wszystkie główne karty płatnicze; liczba bankomatów w miastach jest wystarczająca.

• Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Sarajewie
ul. Dola 13
71000 Sarajewo
tel.: (00-387 33) 201 142; 215 175
fax: (00-387 33) 233 796
e-mail: amsar@bih.net.ba; amsar1@bih.net.ba
www.sarajewo.polemb.net
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Bośni i Hercegowiny
ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
tel.: (0-22) 856 99 35, 856 71 82, 881 12 48
fax: (0-22) 848 15 21

Konsulat Honorowy Bośni i Hercegowiny
ul. Obodrzycka 61, 61-249 Poznań
tel. 061 871 67 77/ 661 940 838
e-mail: kosnulat@bih.org.pl